Terminy fotograficzne - ekspozycja w fotografii

2013-03-07 • Komentarze(0)

Czy wiecie, że "Przysłona", "Czas Naświetlania" i "Czułość światła", to trzy zależne od siebie składniki ekspozycji fotografii, dzięki którym możemy wykonać naprawdę dobre zdjęcie ? Tak! Może wydaje się to dziwne, ale w rzeczywistości sztuka fotografowania tak naprawdę opiera swój fundament na „ekspozycji”. Dlatego dzisiaj, jako że ruszamy z poradnikami, postanowiliśmy przybliżyć wam temat w formie terminologii.



Ekspozycja - Ilość światła padającego na film lub matryce. Prawidłowo można ją ustawić poprzez ustalenie wartości przysłony i czasu naświetlania w stosunku do wybranej czułości ISO. 

Przysłona - Część obiektywu regulująca wielkość otworu przepuszczającą światło. Odpowiada za jasność zdjęcia oraz siłę rozmycia. Zwykle oznakowana w aparatach literką „f”. Przykładowo: im mniejsza przysłona np. f/2 tym jaśniejsze zdjęcie i bardziej rozmyte plany poboczne, im wyższa np. f/10 tym ciemniejsze zdjęcie i ostrzejsze plany poboczne. Warto również zaznaczyć, że jest odpowiedzialna za tak zwany „efekt powstania bokeh-u w tle”.

Czas Naświetlania - Jest to czas, w jakim naświetlamy zdjęcie. Dłuższy czas np. 15 s pozwala na robienie zdjęć w miejscach słabo oświetlonych (niestety, do tego typu zdjęć wymagany jest statyw, a obiekt fotografowany powinien być nieruchomy, w przeciwnym wypadku zdjęcie wykonane będzie poruszone), natomiast krótszy czas np. 1/200s pozwala na fotografowanie obiektów w miejscach dobrze oświetlonych, w lekkim ruchu.

Czułość ISO - Czułość na światło filmu lub matrycy w naszym aparacie. Mniejsza czułość, np. ISO 100 - szumy są mniej widoczne, a samo zdjęcie jest ciemniejsze. Większa czułość np. ISO 3200 – większe zaszumienie, zdjęcie jaśniejsze.

W następnych poradnikach postaramy się bardziej przykładowo przedstawić działanie poszczególnych składników ekspozycji. Tak więc testować, sprawdzać, próbować. Wiedza to potęga więc dlaczego mamy z niej nie korzystać.

Pozdrawiamy FotoSM.pl


kod z obrazka