Przysłona - jasność i rozmycie

2013-03-12 • Komentarze(0)

W poprzednim poradniku: "Terminy fotograficzne - ekspozycja w fotografii" - w kategorii Fotografia Ogólnie, Można było dowiedzieć się, że przysłona odpowiada za jasność i rozmycie planu podrzędnego. Jeśli nie zapoznaliście się państwo jeszcze z terminologią przysłony zapraszam do artykułu TUTAJ. Przyszedł czas na trochę praktyki, postaramy się przedstawić na poszczególnych zdjęciach sposób pracy przysłony, w zależności od jej ustawienia.Rozmycie drugiego planu, a wartość przysłony.
By obrazki były jakościowo równe, ustalimy stałe ISO 100. Poprawność naświetlenia zapewni nam „czas naświetlania”, będziemy za pomocą niego regulować jasność zdjęcia w zależności od warunków oświetlenia i wartości przysłony. Zdjęcia będziemy wykonywać na statywie, ponieważ przy wysokich przysłonach czas naświetlania będzie dość długi. W ten sposób zobaczymy różnicę  w rozmyciu drugiego planu zdjęcia. Poniższe zdjęcie ukazuje nam silne rozmycie tła, ponieważ wartość przysłony jest bardzo niska.

przysłona:  f/2.8, czułość: ISO 100, czas naświetlania: 125s, ogniskowa: 42mm, aparat: Canon 650D
przyslona

Natomiast następna fotografia ukazuje słabe rozmycie tła, ponieważ wartość przysłony jest bardzo wysoka.

przysłona:  f/14, czułość: ISO 100, czas naświetlania: 5s, ogniskowa: 42mm, aparat: Canon 650D
małe rozmycie

Spójrzcie na różnice zdjęć przedstawionych powyżej. Mimo tych samych warunków oświetleniowych, w zależności od wartości przysłony zdjęcia są zupełnie inne. Dużą rolę w rozmyciu tła ma również wartość ogniskowej obiektywu, którą omówimy w kolejnych tutorialach. Spróbujcie sami w domu spróbować swoich sił z ustawieniami manualnymi aparatu. Na początek ustawcie w nim tryb pracy Manualny, czułość ISO 100, i ustalcie sobie jakąś stałą wartość ogniskowej. Następnie ustawcie jak najniższą przysłonę i regulując czas naświetlenia w aparacie, ustawionym na statywie, skierowanym w stronę obiektu fotografowanego, doprowadźcie drabinkę histogramu w waszych aparatach tak by wynosiła wartość 0.

Przykładowa drabinka histogramu:
drabinkahistogramu

Gdy jesteśmy już gotowi możemy nacisnąć spust migawki. Żeby wykonać zdjęcie z dużą przysłoną, należy postępować tak samo, różnicą będzie tylko wysoka wartość przysłony i inny czas naświetlania.

Jasność zdjęcia ,a wartość przysłony
Poniżej przedstawimy dwa zdjęcia wykonane w tych samych warunkach oświetleniowych, o stałych ustawieniach: ISO 100, czas naświetlania: 80s , ogniskowa: 42mm, aparat: Canon 650D. Różnicą pomiędzy zdjęciami będzie tylko wartość przysłony, w celu ukazania jej wpływu na jasność zdjęcia.

przysłona: f/2.8

niska przysłona

przysłona: f/6.3
wysoka przysłona

Na pierwszy rzut oka widać że mniejsza wartość przysłony sprawia, że zdjęcie jest jaśniejsze, natomiast gdy wartość przysłony jest dosyć wysoka zdjęcie jest ciemniejsze.

Zapraszamy do testowania ustawień manualnych swojego aparatu. To wy nadajcie zdjęciu charakter, a nie automat aparatu.

Pozdrawiamy FotoSM 


kod z obrazka