Jak poprawnie ustawić balans bieli BW

2013-04-11 • Komentarze(0)

W dzisiejszym artykule dowiecie się: Co to jest balans bieli? Jakie czynniki wpływają na balans? Jak poprawnie ustawić balans bieli w swoim aparacie? Jak zawsze, zaczniemy od teorii.Balans bieli (WB, od ang. white balance) – termin dotyczący aparatów cyfrowych oraz kamer cyfrowych. Jest to proces kompensacji barw obrazu zarejestrowanego przez matrycę dla temperatury barwowej oświetlenia, jakie towarzyszyło wykonaniu fotografii.


Łatwo wywnioskować z definicji podanej wyżej, że balans odpowiada za kolory na naszym zdjęciu. Każdy z nas robiąc zdjęcia, nie raz znalazł się w sytuacji, w której nie odzwierciedlały one kolorystyki rzeczywistej. Z reguły na tych zdjęciach dominował jeden kolor, np. niebieski - często przy stosowaniu lamp błyskowych oraz fotografii w cieniu, żółty - często w mało doświetlonych pomieszczeniach o pomarańczowo żółtych ścianach itp. Przyczyną ich złej kolorystki jest złe ustawienie balansu bieli lub za duża różnorodność koloru oświetlenia.

Korzystając z opcji aparatu mamy możliwość skorygowania takich zdjęć. Automatyczne ustawiania balansu czasami zawodzą. Każdy aparat posiada inne oprogramowanie, więc nie będziemy opisywać krok po kroku gdzie znajdują się ów ustawienia (zachęcamy do przeczytania instrukcji aparatu), lecz zajmiemy się tym ogólnikowo.

Zazwyczaj aparaty posiadają już wbudowane ustawienia balansu, które często można znaleźć pod hasłami:
- światło żarowe
- światło fluorescencyjne
- słoneczna pogoda
- lampa błyskowa
- pochmurne niebo

Często są one oznaczone takimi symbolami:

symbole balansu


Jeśli nie uda nam się za pomocą wbudowanych ustawień uzyskać odpowiedniej barwy, przestawmy ustawienia balansu na tryb manualny. W zależności od aparatu i wbudowanego w nim oprogramowania, manualny balans można uzyskać na parę sposobów. Opiszemy dwa sposoby które wydają się nam najbardziej pospolite.


Pierwszy sposób polega na wykorzystaniu palety barwowej, w której mamy możliwość wyboru kolorystki zdjęcia po przez przesuwanie punktu określającego barwę - w prawo, w lewo, w dół lub górę. Mniej więcej powinno to wyglądać tak:

symbole balansu


Gdy nasze zdjęcie jest niebieskie kierujmy się w przeciwną stronę by skorygować ten kolor, z innymi kolorami postępujemy w ten sam sposób.


Drugim sposobem jest sfotografowanie szarej karty w fotografowanym miejscu (jeśli nie posiadacie szarej karty, możemy spróbować sfotografować dowolny przedmiot koloru białego, który wypełni nasz kadr aż po brzegi – efekty nie będą w 100% właściwe, ale bynajmniej przybliżone). Następnie wybieramy w opcjach dotyczących BW w aparacie, ów fotografie jako wzór naszego balansu bieli. Każdy aparat posiada inne oprogramowanie, więc niestety musicie państwo skorzystać z instrukcji obsługi aparatu.

To tyle na dzisiaj. Testujcie, sprawdzajcie, pytajcie.

Pozdrawiamy FotoSMkod z obrazka