Czułość ISO – jasność i jakość

2013-03-25 • Komentarze(1)

Dotarliśmy w końcu do ostatniego składnika ekspozycji fotografii – czułości ISO. Jak zwykle spóźnialskich wysyłamy do poprzednich poradników z tej serii: "Ekspozycja fotografii", "Przysłona", "Czas naświetlania". Jaki wpływ ma czułość ISO na jasność i co kryje się pod słowem z tytułu artykułu - jakość ? Dziś odpowiemy sobie na te pytania, popierając je przykładami.Czułość ISO, a jakość?
Jak już wiecie ISO odpowiada za szumy. Co to jest szum ? Tutaj posłużę się definicją z Wikipedii : Szumami - nazywamy pojawiające się na zdjęciu plamki na obszarach jednolitego koloru. Są one efektem: ustawienia zbyt dużej czułości ISO, bądź zbyt małego lub niedokładnie wykonanego foto-sensora w aparacie, którym zdjęcie wykonano.

Mniejsze ilości szumu sprawiają, że zdjęcie jest lepsze jakościowo i przyjemniejsze dla oka. Czasami fotografowie potrafią wykorzystać szum i nadać dzięki niemu niezwykły charakter. Nie do końca zgodzimy się, że zdjęcie z szumem jest złe, są wyjątki – kwestia sporna. Poniżej zamieszczamy zdjęcie, które świetnie komponuje się z delikatnym szumem.

zaszumione zdjęcie

Spójcie na tło i na ciemne partie zdjęcia. Delikatny szum nie przeszkadza w danej kompozycji. Po przeczytaniu tego poradnika będziecie w stanie sami decydować o ilości szumu na waszym zdjęciu.

Jaki wpływ ma ustawienie czułości ISO na szumy?
Poniżej zamieszczone zostały dwa zdjęcia, wykonane w tych samych warunkach oświetleniowych, o dwóch różnych wartościach ISO. Za poprawność ekspozycji odpowiadać będzie w tej sytuacji czas naświetlania i przysłona, aby ISO było stałą wartością na obu fotografiach.

szum na zdjeciu

czułość ISO szumy

M o r a ł ?
Małe ISO - mniejsze szumy na zdjęciu, duże ISO - większe szumy na zdjęciu. Chyba nie trzeba nic więcej tłumaczyć, widać to jasno i wyraźnie na przykładach. Przedział ISO zależy od aparatu. Aparaty z górnej półki cenowej, o wiele lepiej radzą sobie z czułościami. Mają one mniejsze szumy na większych czułościach, dzięki czemu możemy fotografować bez lampy błyskowej w ciemniejszych warunkach oświetleniowych.

Czułość ISO, a jasność?
ISO odpowiada również za jasność fotografii. Wykonamy dwa zdjęcia ze statywu, w tych samych warunkach oświetleniowych i o stałych parametrach przysłony oraz czasu naświetlania.

czułość ISO przykład

czułość światła fotografia

Niższa wartość ISO – zdjęcie ciemniejsze, a wyższa wartość ISO – zdjęcie jaśniejsze. Jakie ISO wybrać ? Wszystko jest zależne od warunków oświetlenia, w którym wykonamy zdjęcie, aparatu jakim dysponujemy oraz jasności obiektywu. Najlepiej stosować zasadę – im mniejsze ISO tym lepiej – tak więc najlepiej ustawić aparat na ISO 100, próbować dopasować światło przysłoną i czasem naświetlania, wartość ISO zostawić na ostateczny zabieg do poprawy jasności ekspozycji.

To wszystko w tym poradniku.

Pozdrawiamy FotoSM


kod z obrazka

autor: Adam
data: 2014-08-02

Fajny tekst. :) Jako uzupełnienie zapraszam do przeczytania tekstu na moim blogu, w którym opisuję, jak unikać szumów już na etapie robienia zdjęć. :) http://zatrzymujeczas.pl/warsztat/poradniki/item/157-cyfrowe-szumy-jak-ich-unikac