Czas naświetlania – ruch i jasność

2013-03-15 • Komentarze(0)

Dzisiejszy temat nawiązuje do poprzednich poradników z cyklu ekspozycja w fotografii. Niestety musimy poznać terminy i przebrnąć przez teorie by zająć się praktyką. Dla spóźnialskich zamieszczamy link do artykułu o temacie - składniki ekspozycji i link do artykułu o przysłonie fotograficznej. Po zaznajomieniu się z poprzednimi tematami wracamy do dzisiejszego poradnika. Znamy już definicję czasu naświetlania, postaramy się więc wyjaśnić ją bardziej obrazowo.
Ruch na zdjęciu, a wartość czasu naświetlania?
Jak już wiecie, czas naświetlania odpowiedzialny jest za ruch na zdjęciu. Im dłuższy - tym bardziej pokażemy widzowi ruch, im krótszy - ruch na zdjęciu zostanie zamrożony. Zdjęcia przykładowe będziemy wykonywać na statywie. By bardziej ukazać ruch postanowiliśmy skorzystać z pobliskiej drogi szybkiego ruchu.

Poniższe zdjęcie wykonane zostało w krótkim czasie naświetlania.Poniższe zdjęcie wykonane zostało w długim czasie naświetlania.Pierwsze zdjęcie zamraża ruch samochodu, co daje nam lepszą ostrość zdjęcia. Tło fotografii jest nieruchome, dlatego też nie zostało rozmyte. Natomiast drugie ujęcie (w długim czasie) rozmywa samochód, lecz nie rozmywa nieruchomego tła. A co się stanie gdy odwrócimy sytuacje?  Teraz spróbujemy wykonać zdjęcie na którym to my powodujemy ruch. Będziemy podążać obiektywem za jadącym samochodem, w krótkim i długim czasie naświetlania.

Poniższe zdjęcie wykonane zostało w krótkim czasie naświetlania, podążając obiektywem za obiektem fotografowanym.Poniższe zdjęcie wykonane zostało w długim czasie naświetlania, podążając obiektywem za obiektem fotografowanym.Na pierwszym zdjęciu, tło i fotografowany obiekt jest w miarę ostry. Drugie zdjęcie natomiast, ukazuje ostre auto i rozmyte tło. Warto wiedzieć że czas naświetlania jest bardzo ważny przy robieniu zdjęć. Odpowiada ono nie tylko za ruch na zdjęciu ale także za ostrość fotografowanego obiektu. Wybór błędnego czasu, często powoduję tzw. poruszenie zdjęcia. Jakiego czasu użyć by zdjęcie nie zostało poruszone? Postanowiliśmy przygotować małą ściągę, w sytuacji gdy fotografujemy "z ręki". Podane poniżej parametry sprawią że wasze zdjęcia nie będą poruszone.

200s - obiekt fotografowany nie rusza się np.zdjęcie pozowane
400s - obiekt fotografowany rusza się np. zdjęcie biegającego dziecka.
800s i krócej - obiekt fotografowany rusza się bardzo szybko np. jadące autoJasność zdjęcia, a wartość czasu naświetlania?
Czas naświetlania wpływa również na jasność naszej fotografii.

Poniższe zdjęcie wykonane zostało w krótkim czasie naświetlania.Poniższe zdjęcie wykonane zostało w długim czasie naświetlania.Krótszy czas naświetlania sprawia że nasza fotografia jest ciemniejsza, dłuższy natomiast, odwrotnie - fotografia jest jaśniejsza.

To tyle na temat czasu naświetlania w tym poradniku. Testujcie, próbujecie i fotografujcie!

Pozdrawiamy FotoSM.pl


kod z obrazka