Co to jest RAW w aparatach cyfrowych!

2013-03-09 • Komentarze(0)

Dzisiejszym tematem poradnika będzie format pliku RAW w aparacie cyfrowym. Wiele aparatów cyfrowych zapisuje pliki na swoich kartach przenośnych w formacie JPG.  Niektóre z nich jednak posiadają funkcję zapisu RAW. Co to jest RAW ? Czym się różni RAW od JPG ? Który format pliku wywoływanego ma więcej zalet ?Plik JPG - metoda kompresji statycznych obrazów rastrowych, przeznaczony głównie do stratnego zapisu obrazów naturalnych (pejzaży, portretów itp.), charakteryzujących się płynnymi przejściami barw oraz brakiem lub małą ilością ostrych krawędzi i drobnych detali.

Format RAW - ogólne określenie formatów zapisu danych bez nagłówków. W fotografii cyfrowej rejestracja zdjęć w formacie RAW pozwala na zachowanie najwyższej jakości obrazu oferowanej przez aparat dając możliwość dokładnej obróbki pliku na komputerze.   

Zapewne terminologia wiele wam nie mówi, postaramy się więc ją jasno wytłumaczyć popierając przykładami. Na początku sprawdźcie w specyfikacji waszych aparatów, czy posiadają one funkcję zapisu RAW. Jeśli nie posiadacie takiej funkcji nie przejmujcie się, w celu edukacyjnym udostępnimy plik RAW z naszego aparatu, będzie on zamieszczony w następnym poradniku, zamieszczonym w dziale: "PhotoShop Tutorials”, o tytule: „Jak wywoływać RAW-y za pomocą wtyczki CameraRAW”.

Co to jest RAW ?

RAW to potocznie mówiąc cyfrowa klisza. Wyobraźcie sobie sytuacje, w której robiąc zdjęcia nie mamy czasu ustawić Balansu Bieli lub chcemy uzyskać największą przestrzeń barw, jaką umożliwia nam aparat, to właśnie plik zapisany w formacie RAW daje nam możliwość późniejszej edycji tych ustawie. Zapisuje on chwili wciśnięcia spustu migawki, wszystkie możliwości ustawień Balansu Bieli, a także zachowuje przestrzeń barwową zdjęcia, bez żadnej konwersji danych, gdzie plik JPG zapisuje tylko jedno ustawienie balansu bieli, a jego przestrzeń barw ulega konwersji.

Do wywołania pliku RAW potrzebujemy programu który nam to umożliwi. Każdy producent aparatów fotograficznych posiada własne oprogramowanie do wywoływania swoich plików. Osobiście nie polecamy oprogramowania producentów z prostych przyczyn: zazwyczaj programy ograniczają wywoływanie do paru modeli aparatów jednej marki, programy te są rzadko kompatybilne z programami do obróbki zdjęć. Dogodniejszą według nas opcją, jest wtyczka Camera RAW dostępna na stronie ADOBE producenta oprogramowania PhotoShop.

Niestety plik RAW posiada też wady, zapis w formacie RAW w aparacie jest znacznie dłuższy czasowo niż JPG, co zwiększa ilość błędnych danych w pliku (nie przejmujcie się tym, na szczęście rzadko się to zdarza, ale warto wiedzieć że takie coś występuje). Drugą wadą jest ilość zajmowanej pamięci plików. Pliki RAW zajmują o wiele więcej miejsca na karcie niż JPG, często jedno zdjęcie potrafi zajmować nawet do 25 MB. Kolejnym minusem jest fakt, iż wymagają specjalnego oprogramowania do ich wywołania i zapisu.

Mimo tych wad i tak polecamy ten format ze względu na możliwość zmiany temperaturowej zdjęcia i jakościowych.  

Pozdrawiamy FotoSM.pl


kod z obrazka