Blog - kurs fotografii

Jak kadrować? - metody kadrowania
Jak kadrować? - metody kadrowania

Jak kadrować? – główny temat naszych dzisiejszych zmagań z fotografią. Czy wiecie, że przemyślane kadrowanie zdjęcia, podwyższa jego atrakcyjność? Postaramy się nieco bardziej przybliżyć wam temat kadrowania. Opiszemy parę metod, które od lat funkcjonują i wciąż się sprawdzają. Pamiętajcie jednak, że czasami uzasadnione odstępstwo od normy, sprawdzi się lepiej (wyjątki których nie da się wyjaśnić). Zacznijmy jak zwykle od krótkiej teorii.

2013-04-12Komentarze(1)Więcej...

Jak poprawnie ustawić balans bieli BW
Jak poprawnie ustawić balans bieli BW

W dzisiejszym artykule dowiecie się: Co to jest balans bieli? Jakie czynniki wpływają na balans? Jak poprawnie ustawić balans bieli w swoim aparacie? Jak zawsze, zaczniemy od teorii.

2013-04-11Komentarze(0)Więcej...

Czułość ISO – jasność i jakość
Czułość ISO – jasność i jakość

Dotarliśmy w końcu do ostatniego składnika ekspozycji fotografii – czułości ISO. Jak zwykle spóźnialskich wysyłamy do poprzednich poradników z tej serii: "Ekspozycja fotografii", "Przysłona", "Czas naświetlania". Jaki wpływ ma czułość ISO na jasność i co kryje się pod słowem z tytułu artykułu - jakość ? Dziś odpowiemy sobie na te pytania, popierając je przykładami.

2013-03-25Komentarze(1)Więcej...

Czas naświetlania – ruch i jasność
Czas naświetlania – ruch i jasność

Dzisiejszy temat nawiązuje do poprzednich poradników z cyklu ekspozycja w fotografii. Niestety musimy poznać terminy i przebrnąć przez teorie by zająć się praktyką. Dla spóźnialskich zamieszczamy link do artykułu o temacie - składniki ekspozycji i link do artykułu o przysłonie fotograficznej. Po zaznajomieniu się z poprzednimi tematami wracamy do dzisiejszego poradnika. Znamy już definicję czasu naświetlania, postaramy się więc wyjaśnić ją bardziej obrazowo.

2013-03-15Komentarze(0)Więcej...

Przysłona - jasność i rozmycie
Przysłona - jasność i rozmycie

W poprzednim poradniku: "Terminy fotograficzne - ekspozycja w fotografii" - w kategorii Fotografia Ogólnie, Można było dowiedzieć się, że przysłona odpowiada za jasność i rozmycie planu podrzędnego. Jeśli nie zapoznaliście się państwo jeszcze z terminologią przysłony zapraszam do artykułu TUTAJ. Przyszedł czas na trochę praktyki, postaramy się przedstawić na poszczególnych zdjęciach sposób pracy przysłony, w zależności od jej ustawienia.

2013-03-12Komentarze(0)Więcej...

Co to jest RAW w aparatach cyfrowych!
Co to jest RAW w aparatach cyfrowych!

Dzisiejszym tematem poradnika będzie format pliku RAW w aparacie cyfrowym. Wiele aparatów cyfrowych zapisuje pliki na swoich kartach przenośnych w formacie JPG.  Niektóre z nich jednak posiadają funkcję zapisu RAW. Co to jest RAW ? Czym się różni RAW od JPG ? Który format pliku wywoływanego ma więcej zalet ?

2013-03-09Komentarze(0)Więcej...

Terminy fotograficzne - ekspozycja w fotografii
Terminy fotograficzne - ekspozycja w fotografii

Czy wiecie, że "Przysłona", "Czas Naświetlania" i "Czułość światła", to trzy zależne od siebie składniki ekspozycji fotografii, dzięki którym możemy wykonać naprawdę dobre zdjęcie ? Tak! Może wydaje się to dziwne, ale w rzeczywistości sztuka fotografowania tak naprawdę opiera swój fundament na „ekspozycji”. Dlatego dzisiaj, jako że ruszamy z poradnikami, postanowiliśmy przybliżyć wam temat w formie terminologii.

2013-03-07Komentarze(0)Więcej...